Noe to spektakl o Noe - dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury "Potop". Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć - instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Publiczność, czyli ci co zostali, też zostają nazwani i przedstawieni jako ci naiwni i głupi czyli zwierzęta...Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza

Czytaj więcej: Noe

Potrzeba poruszenia obrazu własnymi dłońmi towarzyszyła człowiekowi od pierwszego obrazu, który stworzył. Nie potrafiąc jeszcze pisać. Problemem obrazu poruszanego dłońmi było ich widoczne drżenie, nieporadność, ograniczenie no i obecność; podobnie jak obecność nici, czempurytów, wysięgników, etc, które rzeczonym dłoniom pomagały. Widoczna dla oczu technologia dodawała znaczeń ale też pobawiała obraz magii. Wprowadzała w perspektywę obrazu znaczenia często przypadkowe, obce idee czy koncepcje. Dążenie człowieka do obrazu pozbawionego cienia ludzkich dłoni zaowocowało wynalezieniem najpierw teatru cieni, potem fotoplastikonu a potem animacji poklatkowej i filmu.

Czytaj więcej: Don Kichote - kino manualne

Współpraca reżysera i lalkarza Adamego Walnego oraz duńskiego kompozytora Larsa Kynde. 

Historia Hamleta - duńskiego księcia, opowiedziana za pomocą lalek - instrumentów.  Łączą one w sobie dwie funkcje - tę podstawową, czyli każda lalka to konkretna postać spektaklu, i dodatkową - każda z nich jest jednocześnie instrumentem muzycznym.  

Czytaj więcej: Opus Hamlet

Szekspir - made in Poland to widowisko uliczne. Polski Szekspir to postać Baraniego Kożuszka, warszawskiego włóczęgi i inwalidy i ulicznego aktora, który końcem XVIII wieku na warszawskiej starówce ścinał przy pomocy gilotyny lalki wyobrażające postaci znane z życia politycznego, które jak już dziś wiemy przyczyniły się do rozbiorów Polski. 

Czytaj więcej: Szekspir - made in Poland

Przygody kropli wody Marii Terlikowskiej to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody, o tym jak zmienia ona stany skupienia, dzięki czemu podróżuje od głębin ziemi,poprzez rzeki, morza, domy aż do chmur, by powrócić znów na ziemię. 

Czytaj więcej: Przygody Kropli Wody

Hamlet spektakl realizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna - Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, na próżno. Duchem jest tu żywy aktor - animator Hamleta i zarazem demiurg przedstawionego świata.

Czytaj więcej: Hamlet

Dziadek to spektakl oparty na autentycznych notatkach mojego dziadka, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia: choroba, śmierć bliskich.

Czytaj więcej: Dziadek

To wybór najlepszych etiud sztuki lalkarskiej inspirowanych mitami i opowieściami biblijnymi, które powstały w latach 1997 - 2000 w Laboratorium Lalki przy Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. Znajdziemy tam i „Stworzenie Świata wg Głupka” i „Historię grudy ziemi” i „Pieśń nad Pieśniami, czyli fugę na lalki”  oraz wiele innych.

Czytaj więcej: Motyl

Spektakl realizowany w technice chińskiego teatru cieni z użyciem lalek witrażowych i ruchomych ekranów wodnych opowiada o artyście, który próbuje tworzyć swój świat na podobieństwo procesu tworzenia z Księgi Genesis uwzględniając, rzecz jasna, swoją wiedzę i doświadczenie o świecie.

Czytaj więcej: Genesis

Spektakl w konwencji średniowiecznego ludowego misterium z użyciem 30 różnego rodzaju marionetek, pacynek, kukieł i pałub na tradycyjnej pudełkowej jarmarcznej scenie aż kipi przaśnym humorem, radością życia. Oparty o tekst biblijny, inkrustowany kolorytem apokryfów wzrusza, bawi i zastanawia. Baran, który dla Dzieciątka z własnej wełny plecie sweterek. Oniemiałemu za niewiarę Zachariaszowi Anioł zamienia głowę w rybę. Józef jak pień głuchy, pół pień pół człowiek to tylko kilka postaci, które pojawiają się na scenie Misterium. Spektakl wykorzystuje żywą muzykę pasterską. (Spektakl przeznaczony dla widza od 13 roku życia).

Czytaj więcej: Misterium Narodzenia

Interaktywny spektakl - performance oparty na tekście japońskiej baśni wprowadza w problematykę dziecięcego poszukiwania tożsamości. Średniowieczny skomoroch opowiadając historię człowieka - kameleona zaprasza dzieci do zabawy w przemiany. Człowiek – słońce, pragnie być jak człowiek – chmura, która je przysłoniła.

Czytaj więcej: O Jednym Takim, co nie lubił Siebie

premiera: Gliwickie Spotkania Teatralne, 2008

 

Adaptacja i reżyseria – Agata Biziuk

Lalki i scenografia – Adam Walny

 

Spektakl oparty o tekst Ajschylosa opowiada historię jednego z bogów, który postanawia dać ludziom nadzieję – światło. Tym, który to czyni jest Prometeusz,

Czytaj więcej: Prometeusz wg Ajschylosa