Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Don Kichote
Kino manualne. Don Kichote walczący z wiatrakami - historia opowiedziana przy pomocy obrazu poruszanego powietrzem.
Opus Hamlet
Wynik współpracy reżysera i lalkarza Adamego Walnego oraz duńskiego kompozytora Larsa Kynde. Historia duńskiego księcia opowiedziana za pomocą lalek - instrumentów.
Dyktator
Dyktator - widowisko ulicznego teatru lalek, podczas którego autor, reżyser i wykonawca przy pomocy machin teatralnych pokazuje źródła i konsekwencje różnych dyktatów.
Przygody kropli wody
Pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody, o tym jak zmienia ona stany skupienia, dzięki czemu podróżuje od głębin ziemi,poprzez rzeki, morza, domy aż do chmur, by powrócić znów na ziemię.
Hamlet
Hamlet – nawiedzony zrządzeniem losu przez Ducha Ojca. Przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – dotknięty palcem Boga w sprawie relacji Ojciec - Syn (już Duch – jeszcze ciało).
Dziadek
Spektakl oparty na autentycznych notatkach mojego dziadka, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia.
Motyl
Wybór najlepszych etiud sztuki lalkarskiej inspirowanych mitami i opowieściami biblijnymi.
Misterium
W konwencji średniowiecznego ludowego misterium z użyciem 30 różnego rodzaju marionetek, pacynek, kukieł i pałub na tradycyjnej pudełkowej jarmarcznej scenie.

O Teatrze

Walny-Teatr powstał w roku 1999 (mimo, że od 1995 funkcjonował pod innymi nazwami m.in Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny) z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir - made in Poland  czy Przygody Kropli Wody z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Adam Walny jest autorem podręcznika do teatru lalek Teatr Przedmiotu (SDK 2007) oraz założycielem Instytutu Sztuki Lalkarskie i Teatru Przedmiotu w Ryglicach.

Adam Walny (ur. 21 maja 1972) - lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek.W 1999 roku założył własny teatr, z którym gościł na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy).W roku 2009 zaadaptował "Przygody Münchhausena" Gottfrieda Augusta Bürgera i wyreżyserował cieszące się dużym powodzeniem "Przygody Barona Muenchausena" w łódzkim Teatrze Nowym. W 2012 roku otwierał spektaklem Opus Hamlet, scenę lakową na zamku Kronborg w Danii. 

Zdobywca kilkudziesięciu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, między innymi pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy. Czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2004 roku organizuje przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie festiwal Święto Głupców.

Założył Instytut Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze oraz Pracownię Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Jest autorem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Prowadzi różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i dorosłych, był terapeutą na plenerach twórców niepełnosprawnych organizowanych przez Stowarzyszenie NIKE. Współpracował ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Chata z pomysłami", Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Białostockim Teatrem Lalek, Eksperymentalnym Studiem Tańca EST w Krakowie.

W roku 2007 opublikował książkę Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła.

w roku 2012 opublikował albym Walny - Teatr.

 

Nagrody i wyróżnienia

1997 - Grand Ministra Kultury na realizację programu Terapia Lalką dla podopiecznych Klubu Przystań Białymstoku we współpracy z POLUNIMĄ w Łodzi

1998 - wyróżnienie za spektakl Kuglarz i Śmierć. Festiwal Pobocza Teatru w Toruniu

1999 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

1999 - Grand Fundacji Stefana Batorego na program Sztuka dla Kresów Wschodnich we współpracy z Tykocińskim Centrum Kultury, Sportu i Turystyki

1999 - Medal Burmistrza miasta Gdynia za realizację plenerowej wersji J.Christ Super Star w Teatrze Muzycznym w Gdyni 

2000 - Spektakle Kuglarz i Śmierć w ramach festiwalu Kraków 2000

2001 - Spektakl Kuglarz i Śmierć na Małej Scenie Teatru Narodowego w Warszawie

2001 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2001 - Grand Fundacji Stefana Batorego na program Teatr w Mieleszynie we współpracy z Domem Kultury w Mieleszynie

2002 - Grand Fundacji Europejskiej Fundacji Kultury na projekt Artyści w Akcji we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Niepełnosprawnych NIKE w Białymstoku

2002 - Nagroda aktorska w spektaklu Kuglarz i Śmierć Międzynarodowy Festiwal Teatralny Aitwaras, Litwa

2003 - Nagroda za scenografię Genesis Międzynarodowy Festiwal Nuku Theater, Estonia

2004 - Nagroda za reżyserię Motyl, Międzynarodowy Festiwal Aitwaras, Litwa

2006 - Nagroda za spektakl Motyl, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek, Liepaja, Łotwa

2006 - Wyróżnienie, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp. Za spektakl Motyl

2006 - I Nagroda na Festiwalu Teatrów Ogródkowych w Częstochowie za spektakl Genesis

2007 - I Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp. Za spektakl Misterium Narodzenia

2007 - Nagroda za wyrażenie życia lalką za spektakl Misterium Narodzenia na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek dla dorosłych Lalka też człowiek w Warszawie.

2007 - Nagroda POLUNIMY za najlepsze lalki na festiwalu Lalka też człowiek za spektakl Misterium Narodzenia

2008 - I Nagroda za spektakl Prometeusz na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych

2008 - Wyróżnienie za spektakl Genesis na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp.

2008 - Wyróżnienie Jury Młodych Krytyków za Misterium Narodzenia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku - Białej

2008 - Medal Burmistrza Dębicy za działalność teatralną z okazji 450-lecia nadania praw miejskich

2008 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2008 - Nagroda za wyrażenie teatru lalką w spektaklu Motyl na festiwalu Lalka też Człowiek, Warszawa

2009 - Misterium Narodzenia I Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Lalkarzy Solistów w Łodzi

2010 - Pierwsze miejsce w kategorii One man show na międzynarodowym festiwalu Openstreet, Fermo, Włochy

2011 – Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za scenografię do spektaklu Janosik. Naprawdę prawdziwa historia.''(spektakl warszawskiego teatru " Lalka")

2012 - Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej wręczona na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsko-Białej 

2013 - Złota Plakietka Związku Artystów Scen Polskich, wręczona jako "wyraz najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych oraz na polu działań edukacji teatralnej"

2013 - Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za obiekty sceniczne w spektaklu Mikrokosmos. Kompozycje. (spektakl zrealizowany przez Białostocki Teatr Lalek i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca)

2014 – Wyróżnienie za spektakl Hamlet na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp.